A biogáz technológia biogáz hasznosítására épülő energiatermelő eljárás.
A biogáz 50-70% metánt tartalmazó gázelegy, mely szerves anyagok levegőtől elzárt lebontása során keletkezik. A metán mellett tartalmaz szén-dioxidot, kénhidrogént, nitrogént, szén-monoxidot és vizet is. A biogázt szerves anyagokból, állandó hőmérsékleten, keverés mellett a metanogénbaktériumok bontják le. A biogáz víztelenítés és kéntelenítés után kerül elégetésre.
A biogáz olyan gázkeverék, mely a szerves anyagok -levegőtől elzárt környezetben történő- lebontásából keletkezik. Összetétele 50-70% éghető metán, 30-50% széndioxid és kis mennyiségben különböző gázelegy.
A biogázüzem (biogáz kiserőmű) lényegében híg- és szilárdanyag-adagolóból, fermentorból, utóerjesztőből, végtárolóból és gázmotorból áll.
A biomasszából anaerob kezeléssel nyert, energetikailag hasznosítható biogáz-termeléshez nyersanyag-utánpótlásként energiacélú növényeket, trágyát és különböző hulladékokat használhatunk. A hulladék-alapanyagot szükség esetén szét kell választani, fel kell aprítani és hőkezelésnek kell alávetni. A fermentorban kezdődik, az utóerjesztőkben folytatódik illetve befejeződik a szubsztrátumok szerves anyagának lebomlása és a biogáz képződés.
Ezt követően kerül sor a biogáz gázmotorban történő elégetésére.
A biogáz-üzemek működését korszerű, automatikus folyamatirányító rendszer ellenőrzi. A képernyőn a kijelzők segítségével nyomon követhető az alapanyag mennyisége, hőmérséklete, a keletkező biogáz mennyisége, a gázmotor által megtermelt villamos áram és a saját villamosenergia-fogyasztás.
Számos tényezőt figyelembe kell vennünk, mielőtt úgy határozunk, hogy biogáz-üzemet létesítünk. Meghatározó többek közt a felhasznált alapanyagok bekerülési költsége és szerves szárazanyag-tartalma, az üzem építésének és üzemeltetésének költségei és kihasználtsága, a megtermelt hőenergia felhasználásának módja. A Biogáz Unió a különböző szempontok beható vizsgálata alapján az egyedi igények és szükségletek valamint a műszaki, környezetvédelmi lehetőségek összehangolásával kínál megoldást megbízóinak.
Energiacélú növények (silókukorica, cukorcirok)
Különböző hulladékok:
- Állati trágya
- Burgonyafeldolgozási hulladék
- Élelmiszeripari hulladék
- Gabonafeldolgozási hulladék
- Halfeldolgozási hulladékok
- Használt éttermi olajok, zsírok
- Háztartási biohulladék
- Szennyvíziszap
- Szeszipari maradékok
- Vágóhídi hulladékok
- Zsírleválasztó maradék
Kisebb biogáz-üzemek környezetében a biogázt közvetlenül istállók, üvegházak fűtésére használhatják. Nagyobb üzemek esetében a biogázt villamos energiává alakítják át, ami rákapcsolható a környék áramszolgáltatójának hálózatára. A technológia mai szintjén a biogázt metánra le lehet tisztítani, ezt cseppfolyósítva a biogáz üzemanyagként is felhasználható, vagy a földgázhálózatba is be lehet táplálni.
A biogázüzem fosszilis energiahordozó feldolgozását váltja ki és egy zárt széndioxid-rendszer elvén működik, így környezetkímélő megoldást kínál.